Úvodná stránka
Miestny úrad
História
Fotogaléria
Orgány samosprávy
Volebný program
Naše priority
Správne poplatky
VZN
Povinné údaje
Tlačivá
Archív príspevkov
Opatčan
Klub dôchodcov
Kalendár podujatí
Prenájom strediska
Dôležité kontakty
Odkazy
Zastupiteľstvo
História
(7411 krát čítané)    Zobraziť pred vytlačením
  

Mestská časť sa nachádza na východnom okraji mesta Košice a v terajšom tvare bola ustanovená až zákonom 401/1990 Zb. o meste Košice. Pozostáva z dvoch katastrálnych území, Vyšné Opátske na ktorom sa nachádza aj historická obec Vyšné Opátske a Nižná Úvrať ktorá bola stále súčasťou mesta Košice.

Pôvodná historická obec Vyšné Opátske vznikla vyčlenením časti územia vo vlastníctve opátstva z katastra obce Krásna nad Hornádom. Prvá písomná zmienka pochádza z r. 1344. Počas svojej histórie prešla viacerými zmenami názvu, v r 1424 Apáthi, v r. 1731 Felsó Apáthi, neskôr Szilvásapati (Slivné Opátske). Z obdobia posledne uvedeného názvu (1775) pochádza aj erb mestskej časti, ktorý znázorňuje polo divokú guľatoplodú slivku.

K najstarším zachovalým stavbám v mestskej časti patrí budova bývalej školy z r. 1905 a miestny kostol Božského Srdca Ježišovho, ktorý bol ukončený v r. 1912. Na území mestskej časti pôsobí aj TJ Vyšné Opátske, ktorej futbalový klub má už viac než 80 ročnú históriu.

K významným štátnym inštitúciám na území mestskej časti patrí Ústav pre telesne postihnuté deti a mládež, Detské diagnostické centrum, Metrologický úrad a Telekomunikačný úrad.

 


 

  
[ hore ]

Copyright © www.vysneopatske.sk Mestská časť Košice - Vyšné Opátske. Všetky práva vyhradené!

Vyhľadávanie