Úvodná stránka
Miestny úrad
História
Fotogaléria
Orgány samosprávy
Volebný program
Naše priority
Správne poplatky
VZN
Povinné údaje
Tlačivá
Archív príspevkov
Opatčan
Klub dôchodcov
Kalendár podujatí
Prenájom strediska
Dôležité kontakty
Odkazy
Zastupiteľstvo
VYHODNOTENIE VOLEBNéHO OBDOBIA 2006 -2010
  Pridal: Ing. Miloš Beca, starosta     Thursday, 11.11.2010 13:45
 

Záverečná správa starostu MČ Košice - Vyšné Opátske o plnení Programu rozvoja mestskej časti za volebné obdobie.

V závere mesiaca november 2010 sa budú konať nové komunálne voľby, ktoré ukončia toto funkčné obdobie poslancov miestneho zastupiteľstva a starostu tejto mestskej časti za obdobie rokov 2006 - 2010. Na jeho začiatku došlo k zhode medzi obidvoma orgánmi tejto mestskej časti a bol prijatý volebný program na toto volebné obdobie. Je preto potrebné vyhodnotiť plnenie volebného programu, teda našich zámerov, ktoré sme si naplánovali na štyri roky platnosti našich mandátov.


foto: Richard Tušan

V oblasti starostlivosti o miestne komunikácie sa nám podarilo splniť náš zámer a na uliciach Alšavská a Zemplínska bol položený nový asfaltový koberec. Po rekonštrukcii rozvodov plynu na Opatovskej ceste v úseku medzi ulicami V úvoze a Pod Hrebienkom bol na cestu položený nový asfalt. Taktiež boli v tomto úseku opravené chodníky. Komunikácie v mestskej časti boli navyše označené miestnym informačným systémom, čo zlepšilo prehľadnosť a dostupnosť jednotlivých ulíc nielen pre návštevníkov mestskej časti, ale aj pre prípadné potreby zložiek záchranných systémov. Za účelom zvýšenia dopravnej bezpečnosti došlo k vykúpeniu a rozšíreniu časti komunikácie Nižná úvrať v jej najužšom mieste. Prechod pre chodcov medzi Ražnou a Nižnou úvraťou bol prepojený novým chodníkom. V rámci prípravy výstavby chodníka medzi Šafránovou a Viničnou ulicou došlo k majetkoprávnemu vysporiadaniu podstatnej časti pozemkov. Ďalšie výkupy spomalila finančná situácia spôsobená celkovou finančnou krízou. V súlade s našimi plánmi došlo aj k vyznačeniu dopravných trás pre cyklistov na území mestskej časti. Navyše, oproti začiatku volebného obdobia prechádzajú našim územím dve cyklotrasy. Jedna, ako výsledok vzájomnej spolupráce mestských častí a okolitých obcí, druhá ako aktivita Mestských lesov Košice.

Na úseku starostlivosti o verejnú zeleň sme postupne prešli od dodávateľského spôsobu údržby zelene k údržbe zelene prevažne vo vlastnej réžii. Aj napriek podstatne väčšiemu zaťaženiu úradu, ako aj personálnym problémom nám práve táto forma kosenia zelene výrazne pomohla šetriť finančné prostriedky v tomto roku, ktorý bol mimoriadne nadpriemerný čo sa týka zrážok a následne aj potreby kosenia. Hlavné problémy, ktoré vyvstali zamestnávaním dlhodobo nezamestnaných boli nedostatok ich pracovných návykov a disciplíny. V súlade s našim volebným programom boli vysadené nové stromy pri južnom vstupe do mestskej časti, pri moste cez Hornád. Doplňovali sme zeleň pri detských ihriskách. Nová zeleň pribudla aj na Jelenej ulici, rohoch ulíc Viničná - Slávičia, Jačmenná ? Južné nábrežie, Južné nábrežie ? Ražná. Časť staršej zelene bola ošetrovaná aj odbornou firmou.

Pri vytváraní podmienok pre voľnočasové aktivity pre deti boli vybudované nové detské ihriská v južnej časti Vyšného Opátskeho a na Šarišskej ulici. Najviac oproti volebnému programu pribudlo aj menšie detské ihrisko pri miestnom úrade. Pre zvýšenie bezpečnosti bolo detské ihrisko pri Bažantej ulici oplotené. Pre voľnočasové aktivity dospelých bol zriadený altánok s ohniskom na konci Dubovej ulice. Tento však bol poškodený zosuvom pôdy a je potrebné ho opraviť. Priamo pri budove úradu bolo za finančnej pomoci nadácie SPP a organizačnej pomoci p. poslanca Mikluša vybudované viacfunkčné ihrisko. Svojim zameraním je určené na hru petang, no je možné využiť ho i na softbal či bedminton a v zimných mesiacoch je vhodné aj ako priestor na bezpečné korčuľovanie.

Na úseku podpory športových aktivít bol poskytnutý príspevok na činnosť TJ Vyšné Opátske, ktorý za celé volebné obdobie dosiahol výšku 100 tis. Sk. V oblasti športových aktivít je tiež treba veľmi pozitívne hodnotiť činnosť komisie kultúry a športu. Táto komisia rozbehla a pravidelne zabezpečuje športovú činnosť, ktorá je v súčasnosti vykonávaná v kultúrnom stredisku Jánošík 2x týždenne, vždy v utorok a vo štvrtok. Jej hlavným zameraním je stolný tenis pre verejnosť. Na tento účel boli zakúpené dva stolnotenisové stoly. Náznaky ďalšieho rozširovania aktivít komisie sú smerom k cykloturistike a petangu. Komisia zorganizovala aj nultý ročník športového popoludnia, ktoré sa stretlo s priaznivým ohlasom zúčastnených obyvateľov. Verím, že tento impulz je tiež veľmi dobrým podnetom pre ďalší rozvoj voľnočasových aktivít v našej mestskej časti.

Pri vytváraní kultúrnych podmienok života sa nám podarilo udržať pravidelné organizovanie tradičných aktivít, ktorými sú Medzinárodný deň detí a Deň matiek, posedenie v rámci mesiaca úcty k starším, ako aj Mikuláš. Novinkou bolo zorganizovanie Dňa samosprávy. Táto akcia sa uskutočnila pred troma rokmi a stretla sa s priaznivým ohlasom i záujmom občanov. Jej ďalšiu realizáciu zabrzdila finančná náročnosť akcie a dopady hospodárskej krízy na našu samosprávu. Finančne sme podporovali činnosť klubu dôchodcov, čím sme vytvorili priestor na ich mimoriadne aktívnu činnosť a finančnú dostupnosť jednotlivých akcií pre našich seniorov. Pre starších i sociálne odkázaných boli týmto zastupiteľstvom vytvorené podmienky na dotovanie ich účasti na rôznych kultúrno-spoločenských i rekreačných aktivitách i mimo aktivít klubu dôchodcov. V závere volebného obdobia sa podarilo dohodnúť aj dodávku mlieka a mliečnych výrobkov pojazdnou predajňou Mliečny expres, ktorá prichádza k tunajšiemu úradu vždy v pondelok po ukončení stretnutia klubu dôchodcov.

V oblasti starostlivosti o náš majetok sme zabezpečili obnovu a výmenu stoličiek a doplnenie stolov v našom kultúrnom dome. V jeho interiéri boli vykonané nové nátery, pribudol nový tanečný parket i nový strop s odsávaním vzduchu. V rámci zvýšenia estetickej úrovne sídla úradu, ale aj znižovania energetickej náročnosti budovy a tým aj zníženia nákladov boli na budove vymenené pôvodné okná za nové, plastové a celá budova bola zateplená. Zrekonštruovali sme aj parkovisko a priľahlý chodník pred budovou miestneho úradu. Zníženie energetickej náročnosti by sme chceli dosiahnuť aj pri správe verejného osvetlenia. Preto bol vypracovaný a podaný projekt modernizácie verejného osvetlenia s cieľom získania finančnej dotácie z fondov EÚ. Projekt splnil požadované kritériá a bol prijatý.

Hodnota majetku mestskej časti podstatne vzrástla kúpou budovy bývalej školy vo Vyšnom Opátskom. Kúpna cena bola 10% hodnoty stavby a pozemku. Bezodkladne po jej odkúpení sa začal proces určenia účelu jej využitia, na začiatku ktorého boli občania formou ankety vyzvaní k vyjadreniu. Stavba pod názvom Spoločenský dom započala po nadobudnutí právoplatnosti stavebného povolenia v jeseni 2009. V súčasnej dobe má Spoločenský dom nové poschodie, strechu i okná a jej základy boli spevnené injektážou. Stavba je pripravená na zazimovanie. V stavebných prácach bude možné pokračovať na jar budúceho roku po doriešení spôsobu ďalšieho financovania. Pre zvýšenie transparentnosti procesov verejného obstarávania a zníženia nákladov boli na stavbe použité elektronické aukcie pri výbere dodávateľa stavebných prác i u dodávateľa okien.

Negatívom volebného obdobia je nedoriešený problém vymoženia časti nájomného za prenájom KS Jánošík. Budovu kultúrneho strediska využívalo na základe nájomnej zmluvy z predchádzajúceho volebného obdobia občianske združenie BONA FIDE. Z dôvodu neplatenia nájomného sme tento nájomný vzťah vypovedali. Neuhradené nájomné sa nám však nepodarilo vymôcť. Náklady spojené s vymožením takejto pohľadávky predstavujú ďalšie nemalé finančné nároky a keďže dlžníkom je občianske združenie, ktoré na svoju činnosť nepotrebuje mať majetok, nie je od koho dlžobu vymôcť. Poplatky a náklady súvisiace s vymáhaním by tak boli len zvyšovaním pohľadávky bez reálnej možnosti jej vymoženia. V súčasnej dobe sú priestory prenajímané bez podobných nedostatkov. Budova je prenajímaná pravidelne v dňoch pondelok až štvrtok v popoludňajších hodinách pre tanečnú škola Street dance academy.

Počas volebného obdobia prebehli viaceré zmeny územnoplánovacej dokumentácie. Ich cieľom bolo vytvorenie podmienok na lepšie využitie možností nášho územia. V týchto dňoch bola mestským zastupiteľstvom schválená komplexná zmena územnoplánovacej dokumentácie zóny Košice -Vyšné Opátske. Spolu so zmenou územného plánu v lokalite Heringeš sa tak okrem iného na našom území vytvorili nové podmienky na bývanie. Práve vytvorenie nových podmienok na bývanie bolo jedným z hlavných zámerov zmien uvedených dokumentácií, pretože viac bytov znamená viac obyvateľov a to je zase dôvodom na zvýšenie príjmov mestskej časti. V súčasnej dobe je to jedna z mála možností, ako zvýšiť príjmy tejto samosprávy. Pri jednaniach so spoločnosťou Slovgeoterm sa nám podarilo v rámci stavebného konania zapracovať povinnosť pre investora horúcovodu, umiestniť popolčekovod v južnej časti nášho územia do podzemia.

Za nami je aj obdobie výstavby rýchlostnej cesty 1/50 a 1/68, ktorá sa označuje ako stavba križovatky Prešovská - Sečovská. Táto stavba podstatným spôsobom ovplyvňovala život mnohých našich obyvateľov. Na zmiernenie jej dopadov na záujmy našich obyvateľov i na naše územie sme dočasne zamestnávali na dohodu odborníka z tejto oblasti. Podarilo s nám presadiť niektoré požiadavky našich občanov, ako aj požiadavky nás, ako správcu územia. Jedným z najväčších úspechov bolo dosiahnutie toho, že po opakovanom prechode buldozéra po Tigrej ulici zhotoviteľ na vlastné náklady položil novú súvislú vrstvu asfaltu na Tigriu ulicu, ako náhradu za porušenie dohodnutých požiadaviek z našej strany. Napriek tomu nie je možné hovoriť jednoznačne len o pozitívnych dopadoch stavby na svoje okolie. Za úspech tejto samosprávy je možné považovať aj to, že došlo k dodatočnému vybudovaniu protihlukovej steny v úseku medzi našou Roľníckou ulicou a Gymnáziom. Verím, že postupne budú odstraňované aj iné nedostatky. Mesto Košice písomne potvrdilo zámer zriadenia prístreškov MHD na zastávkach na Sečovskej ceste i pri Gymnáziu s ich realizáciou v budúcom roku. Mestská časť vyvíja všetky možné kroky k tomu, aby získala súhlas na zriadenie prechodu pre chodcov pri TJ Vyšné Opátske. Zatiaľ máme súhlasné stanovisko od Prezídia policajného zboru MV SR. Problematicky sa však javí získanie súhlasu od správcu komunikácie, NDS a.s., Bratislava. Osobne sa snažím rôznymi spôsobmi dopracovať k takémuto súhlasu, aby bolo možné požiadať o stavebné povolenie a stavbu zrealizovať.

Tak ako ani iné samosprávy, neobišla finančná kríza ani tú našu. Jedným z prostriedkov na znižovanie jej dopadov na náš rozpočet bolo i rozhodnutie zabezpečovať prevažnú väčšinu aktivít, na ktorú nie je nevyhnutne potrebná cudzia pracovná sila, vo vlastnej réžii. Mestská časť získala bezodplatne od mesta Košice Aviu a v spolupráci s Úradom práce prijala do pracovného pomeru na dobu určitú robotníkov z radov nezamestnaných. Na ich celkovú cenu práce prispieva počas projektu úrad práce v priemere 80-timi percentami nákladov. Zameranie ich činnosti popri už spomínaných prácach na verejnej zeleni bolo čistenie komunikácií po zimnom posype, čistení kanalizačných vpustov, drobné údržbárske a stavebné aktivity a tiež zabezpečovanie zimnej údržby. V oblasti zimnej údržby prechádzame na maximálne možné zabezpečovanie vo vlastnej réžii, len s prenajatým traktorom s radlicou. V tomto roku sme zakúpili aj vlastné nádoby na posypový materiál, ktorý si tiež budeme zabezpečovať vo vlastnej réžii. Náklady na prenájom nádob od Kositu boli tak vysoké, že investície do ich nákupu sa nám vrátia už v priebehu dvoch rokov. Súčasne si dokážeme pripraviť i pre nás vyhovujúcejšiu zmes posypového materiálu. Taktiež sme týmto spôsobom zimnej údržby podstatne zvýšili akcieschopnosť a účinnosť zimnej údržby. Nezastupiteľnú úlohu plnili títo robotníci aj počas mimoriadnej situácie, pri odstraňovaní následkov povodní, hlavne tým, že operatívne dokázali upratať a zabezpečiť zjazdnosť ciest. Odstránené tak bolo množstvo naplaveného materiálu. Obdobie roka 2010 v jeho letných mesiacoch bolo najťažším obdobím v histórii tejto samosprávy. Po opakovaných povodniach, dlhodobej mimoriadnej situácii, ako aj čiastočnej evakuácii obyvateľov mestskej časti pokračoval proces kontinuálnych zosuvov pôdy na viac než desiatich miestach. Bolo potrebné množstvo práce a energie na normalizáciu stavu a proces riešenia dôsledkov mimoriadnej situácie pokračuje aj v týchto dňoch, keď v spolupráci s orgánmi CO a životného prostredia mesta zabezpečujeme stabilizáciu časti komunikácie Prvosienkova, ktorá sa zosunula do prudkej priekopy hlbokej do 10 m. V tejto lokalite hrozí aj vyhlásenie novej mimoriadnej situácie v súvislosti so zosuvmi pôdy. Pôda sa napriek odvodňovaniu postupne zosúva a začína ohrozovať rodinný dom p. Muchu. Počas volebného obdobia sa nám za finančnej pomoci štátu a prácou nezamestnaných podarilo stabilizovať zosuv pôdy v záhradkárskej lokalite, ktorý zničil prístupovú cestu do obytnej osady Heringeš. Momentálne je cesta opravená a lokalita Pod Vinicami je chránená pred náhlym ohrozením realizáciou technických opatrení. Počas povodňovej situácie nám v tejto lokalite veľmi pomohlo to, že sme začiatkom volebného obdobia dokázali v spolupráci s vodohospodárskym podnikom zabezpečiť vyčistenie prehrádzky občasného potoka, ako aj celého odtokového kanálu. Keby sme túto aktivitu nedotiahli do úspešného konca, následky povodní mohli byť v našej mestskej časti neporovnateľne horšie.

Jednou z vizitiek každej obce je aj starostlivosť o miestny cintorín. Počas volebného obdobia sa miestu posledného odpočinku venovala patričná pozornosť. Cintorín bol udržiavaný v dôstojnom stave. V poslednom období sa nám podarilo vybudovať na ňom stabilné schody, ktoré nahradili doterajšie schodíky z voľne položených betónových kociek. Pribudlo i verejne prístupné WC, nakoľko sa to javilo ako jednoznačne potrebná investícia. Je zriadené ako riadne splachovacie WC v domčeku na náradie. V zimných mesiacoch bude elektricky temperované.

Mimo plánu aktivít vyvstala potreba riešenia havarijného stavu na kanalizácii v lokalite Pod Vinicami. Nakoľko kanalizácie nie je v správe vodárenskej spoločnosti, ťarcha problému zostala na dotknutých obyvateľoch 10 rodinných domov. Postupnými krokmi sa nám spoločne s dotknutými občanmi, vodárenskou spoločnosťou a s našou spoluúčasťou podarilo nájsť vhodný spôsob riešenia problému a tento následne aj vyriešiť.

Určite mnohých občanov potešila aj vytvorená možnosť bezplatného prístupu k internetu, ktorý bol vytvorený v priestoroch tunajšieho úradu a je prístupný počas stránkových hodín úradu. Občania, ktorí počas roka venovali zvýšenú pozornosť svojim predzáhradkám boli v priebehu jednotlivých rokov ocenení finančným príspevkom vo výške 1000,- Sk.

Je prirodzené, že tak živý a meniaci sa organizmus, akým mestská časť je, vyžaduje riešiť stále nové, mnohokrát špecifické problémy. Nie všetky je možné z kompetenčných dôvodov vyriešiť na našej úrovni. Tam, kde nie sme investormi nemôžeme zásadným spôsobom ovplyvňovať ani postup a výsledok činnosti. Taktiež sme si naplánovali cestu, ktorú sa chceme počas volebného obdobia uberať. Je dobré, keď našim občanom dokážeme pomôcť v náhlej núdzi tak, ako tomu bolo pri havárii kanalizácie Pod vinicami. Musíme však pracovať systematicky a nezabúdať na predvolebné sľuby. Napriek tomu, že volebné obdobie trvá 4 roky, nie je počas neho možné vyriešiť všetky problémy a odstrániť všetky nedostatky. Nie je to možné ani z pohľadu finančného. Preto prirodzene ostávajú niektoré aktivity rozpracované a niektoré čakajú na svoje riešenia. Takouto aktivitou je napríklad finančná podpora s následným vyčlenením mestského policajta pre riešenie našich špecifických požiadaviek. Prednesená správa o plnení volebného programu i aktivity, ktoré boli počas tohto volebného obdobia vykonané ma oprávňujú povedať, že predvolebné sľuby, ktoré boli premietnuté do volebného programu na volebné obdobie rokov 2006 -2010 boli splnené. Preto môžeme s čistým štítom predstúpiť pred našich občanov s našimi výsledkami, ktoré sme pri správe územia mestskej časti Košice -Vyšné Opátske dosiahli.

Toto volebné obdobie končíme bez úverov a dlžôb, mestská časť je stabilizovaná a plní si všetky svoje funkcie. Pre nasledujúce volebné obdobie sme znížili energetickú náročnosť budovy, v ktorej sídli tunajší úrad jednak zateplením a tiež výmenou okien. Ďalšie úspory sú predpripravené u nákladov na verejné osvetlenie tým, že sme podali žiadosť o granty na jeho modernizáciu. Pokiaľ by došlo k prideleniu finančných prostriedkov na modernizáciu verejného osvetlenia, boli by to ďalšie usporené finančné zdroje. Na druhej strane sa nám zmenou územnoplánovacej dokumentácie podarilo vytvoriť podmienky na zvýšenie počtu obyvateľov a tým aj podmienky na trvalé zvýšenie príjmov tejto samosprávy. Uvedené opatrenia nás oprávňujú hovoriť o tom, že sme systematickou činnosťou vytvorili priaznivé podmienky na to, aby sa počas nasledujúcich volebných období zlepšovali aj finančné podmienky pre činnosť budúcich orgánov samosprávy.

V závere svojho vystúpenia chcem poďakovať všetkým poslancom tohto zastupiteľstva, ktorí svojím konštruktívnym prístupom dokázali na začiatku volebného obdobia schváliť volebný program, ako základný rozvojový dokument na nasledujúce obdobie. Následne, každoročne pri schvaľovaní rozpočtu mestskej časti ste vyčleňovali finančné prostriedky na jednotlivé aktivity, ktoré tu už boli spomínané. Bez schváleného financovania by nebolo možné ani plnenie jednotlivých bodov nášho programu. Moja vďaka patrí aj poslancom za ich aktívnu činnosť v rámci aktivít jednotlivých komisií. Zvlášť chcem vyzdvihnúť činnosť komisie kultúry a športu a jej predsedu, p. poslanca Mikluša a členov p. poslanca Drenčáka a p. poslanca Lehotského. Výsledky práce tejto komisie sú dôkazom toho, že aj myšlienka jediného poslanca môže mať konkrétne a hmatateľné výsledky a dopady na konkrétny život našich obyvateľov. Poďakovať chcem aj svojmu zástupcovi, p. poslancovi Brezovi ako aj všetkým ostatným poslancom, za vaše návrhy, podnety a pripomienky, ktoré smerovali k zlepšeniu našej činnosti.

Moje poďakovanie patrí aj našej pani kontrolórke. Som presvedčený, že má plnú dôveru každého z nás, ktorí sme tu prítomní. Túto dôveru si vyslúžila svojou odbornosťou i systematickou prácou na úseku kontroly. Som veľmi rád, že každý účtovný doklad počas volebného obdobia prešiel jej rukami. Keďže počas celého volebného obdobia sme nemuseli riešiť žiadne vážne porušenia predpisov v rámci činnosti tunajšieho úradu, o ktorých by vás pani kontrolórka určite informovala, chcem vysloviť poďakovanie za spoluprácu i odborné vedenie tunajšieho úradu i našej pani prednostke. Bez jej aktívnej pomoci a taktiež bez zodpovedného prístupu k plneniu si svojich povinností u každého zamestnanca tunajšieho úradu by sme dnes nemohli hovoriť o tak priaznivých výsledkoch tohto volebného obdobia.

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,
končí sa nám volebné obdobie, počas ktorého sme sa spoločne 4 roky stretávali pri zabezpečovaní potrieb našich obyvateľov a zveľaďovaní našej mestskej časti. Už dnes je zrejmé, že sa už v takejto zostave na rokovaní zastupiteľstva nestretneme. Preto chcem vysloviť ešte raz Vám všetkým, ktorí sme sa tu počas predchádzajúcich štyroch rokov stretávali, prejav svojej úprimnej vďaky. Do ďalších dní vám prajem mnoho zdravia, osobných i pracovných úspechov.

Ing. Miloš Beca, starosta MUMČ


 
[ hore ]
[ Späť ]

Copyright © www.vysneopatske.sk Mestská časť Košice - Vyšné Opátske. Všetky práva vyhradené!

Vyhľadávanie